Po jakiego rodzaju nabiał warto sięgać?

Warto podkreślić, że ludzie mają największe zapotrzebowanie na wapń w okresie dojrzewania. Dietę bogatą w nabiał powinny mieć także osoby starsze. Jak wiadomo organizm człowieka może mieć wtedy problemy związane z przyswajaniem wapnia. Konieczna będzie w takim przypadku odpowiednia suplementacja. Należy zdawać sobie sprawę, że wapń nie jest jedyną korzyścią płynącą z regularnego jedzenia nabiału

Nie ulega wątpliwości, że nabiał jest bardzo popularny wśród większości ludzi. Najczęściej spożywamy jogurty, kefiry oraz sery. Nie we wszystkie produkty mleczne warto jednak inwestować. Niektóre z nich zawierają bowiem szereg niekorzystnie działających na nasze zdrowie substancji. Jeśli jednak będziemy czytać składy, uda nam się zakupić wysokiej jakości nabiał.

Wybierz przede wszystkim produkty naturalne

Podczas kupowania nabiału, koniecznie musimy zwrócić uwagę na jego skład. To najważniejsza i jednocześnie najprostsza zasada, którą powinniśmy się kierować podczas zakupu produktów mlecznych. Im krótszy skład produktu, tym lepiej. Z całą pewnością dobrze byłoby unikać kolorowych jogurtów owocowych. Zawierają one bowiem duże ilości sztucznych barwników, a także kolosalne ilości cukru. Z tego też względu nie są one ani zbyt smaczne ani zdrowe. Najlepiej byłoby sięgać po jogurty naturalne, w których składzie znajdziemy jedynie białka mleka oraz bakterie jogurtowe. Jogurty naturalne warto wymieszać ze świeżymi owocami bezpośrednio przed spożyciem. Jeżeli jednak nie możemy powstrzymać się przed zakupem gotowych jogurtów o smaku owocowym, wybierzmy te słodzone ksylitolem lub stewią. Unikajmy również spożywania dużej ilości tłustych serów, zwłaszcza żółtych. Zawierają one co prawda spore ilości wapnia, ale są kaloryczne. Nie będą więc służyły osobom, które dbają o szczupłą i wysportowaną sylwetkę.

Na co jeszcze zwracać uwagę kupując nabiał?

Podczas robienia zakupów musimy zwracać uwagę nie tylko na to, aby nabiał był naturalny. Niezmiernie istotne jest również to, abyśmy zawsze sięgali po taki nabiał, którego aktualnie potrzebujemy. Miejmy na uwadze to, że nie każdy rodzaj śmietany nada się do przygotowania zupy. Nie każdy będzie też dobry do przygotowania smakowitego kremu do ciasta. Jeżeli przygotowujemy krem do ciasta, najbezpieczniej będzie sięgnąć po śmietanę tłustą. Mowa tu przede wszystkim o śmietanach 36% oraz 30%. Taka śmietanka wspaniale nada się również do przygotowania smakowitego sosu. Jeżeli chodzi jednak o śmietanę do zupy, powinna ona zawierać kilkanaście procent tłuszczu. Warto mieć na uwadze także wybór odpowiedniego sera, z którego przygotujemy sernik. Najlepiej użyć tłustego lub półtłustego twarogu. Niektórzy przygotowują sernik na bazie serków homogenizowanych. Miejmy na uwadze to, że niektóre z nich są naturalne, podczas gdy inne są dosładzane. W sklepach znajdziemy nie tylko naturalne sery homogenizowane, ale również serki smakowe wzbogacone aromatem waniliowym. 

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com