Co to jest nabiał i dlaczego jest taki zdrowy?

Należy wiedzieć, że w nabiale znajduje się zdecydowanie większa liczba składników odżywczych niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy mają świadomość, że nabiał jest bardzo bogatym źródłem wapnia, który z kolei jest istotnym budulcem kości. Trzeba zdawać sobie sprawę, że w sytuacji, gdy w organizmie będzie brakowało wapnia, kości nie tylko będą słabsze, ale również znacznie bardziej podatne na różnego rodzaju złamania

Nabiał jest łatwo wchłaniany przez organizm i dlatego odgrywa bardzo ważną funkcję w diecie człowieka (https://www.bee.pl/11743-nabial-i-zamienniki). Produkty mleczne są ważnym elementem prawidłowej diety dzieci, kobiet i osób starszych. Są one głównym źródłem zdrowego białka innego niż mięso i są niezbędne dla prawidłowego rozwijania się. Ponadto, zawarte w białkach aminokwasy wykorzystywane są do syntezy hormonów i enzymów, sprzyjają gojeniu ran, a także wspomagają regenerację komórek. Zarówno osoby rozwijające się, jak i dorosłe potrzebują wapnia do budowy i wzmacniania kości.

Co się składa na nabiał?

Nabiał to nazwa grupy środków spożywczych zawierających mleko i jego produkty, w tym ser, ser domowej roboty, jogurt, kefir, maślanka, itp. Produkty te zawierają wapń, który jest niezbędny do budowy kości i zębów. Ponadto, wszystkie produkty mleczne zawierają:

  • białka,
  • tłuszcze,
  • sole mineralne,
  • witaminy A, B2, B12 i D.

Rodzaje i zalety sera

Ważną grupę produktów wśród nabiału stanowią sery. Znamy wiele rodzajów sera od białego do twarogowego, żółtego, topionego, pleśniowego. Otrzymywany jest on w postaci twarogu poprzez wytrącanie tłuszczów i białek z mleka. Powstały półprodukt poddawany jest dalszej obróbce technicznej. Twarożek jest łatwo strawny i nie zawiera żadnych konserwantów ani innych dodatków. Ser żółty natomiast zawiera więcej tłuszczu i cholesterolu niż ser biały. Ser ma wysoką zawartość wapnia, ale jego zawartość cholesterolu jest duża. Ze względu na dużą ilość zaleca się spożycie nie więcej niż dwóch kawałków sera dziennie.

Jakie są własności napojów mlecznych?

Napoje mleczne, czyli jogurt, śmietana, kefir i maślanka, są szczególnie polecane dla osób nietolerujących laktozę. Zawarte w nich bakterie hamują rozwój patogenów, naturalnie wzmacniają błony śluzowe, łagodzą choroby jelit, działają także przeciwzapalnie. Ich działanie wzmacnia układ odpornościowy.

Dla kogo nabiał nie jest wskazany?

Mimo wielu zalet nabiału nie jest on wskazany dla wszystkich. Niektórzy ludzie są bardzo uczuleni na pewne składniki mleka (białka), podczas gdy inne uważają, że ich organizm jest uczulony na laktozę (cukier mleczny). Niektórzy ludzie tego nie tolerują.

Dlaczego nabiał jest zdrowy?

Mleko krowie jest podstawowym surowcem do produkcji różnych produktów powszechnie znanych jako nabiał. Dostarcza on organizmowi białka. A białko jest podstawowym budulcem komórek. Picie mleka zapobiega osteoporozie, leczy choroby metaboliczne i obniża poziom tzw. złego cholesterolu.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com